Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

“І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь”

1_0.JPG

5 травня 2015 р. в рамках поглиблення проблематики соціології культури та соціології релігії  для студентів II курсу за напрямом підготовки маркетинг факультету економіки та менеджменту Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького під керівництвом доцента кафедри філософії Огірка О.В. відбувся навчально-виховний захід на тему “І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь”.

Студенти відвідали храми латинської та вірменської культури у Львові. Вони довідалися, що костел св. Антонія Падуанського, що знаходиться поблизу нашого університету, повстав в 1618–1630 рр.  Будова його сучасної барокової форми з тесаного каменю розпочата в 1699 р. на кошти Костянтина Вишневецького. У храмі збереглось 5 пізньобарокових вівтарів виготовлених приблизно у 1740-х рр. Головний вівтар одноярусний із навершям, дерев’яний, помальований у блідо-зелений колір із позолотою. Центральна ікона зображує св. Антонія Падуанського і св. Антонія Пустельника. В центральному полі одного з вівтарів поміщено скульптурне зображення Найсвятішого Серця Ісусового, в другому вівтарі – Матір Божа з Люрду. 

Студенти дізналися про цікаві сторінки з життя покровителя цього храму святого Антонія Падуанського (1195 – 1231) – португальського католицького священика, проповідника та ченця ордену францисканців, який відомий своїми сильними проповідями та експертними знаннями Святого Письма, та оголошений святим майже відразу після смерті. Св. Антоній особливо відомий своїми чудами, коли його проповідь слухали  навіть  риби, тримаючи голови над водою, уважно дивлячись на обличчя святого Антонія, а також чудо про вола, якому три дні не давали їжі, що в присутності св. Антонія і численного натовпу відвернувся від кошика із свіжим сіном, а поклонився перед святим Причастям та вклякнув на коліна. Ці чуда Бог показав через св. Антонія для навернення єретиків. 

Студенти відвідали також Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці, який збудовано у другій половині XIV століття (1363–1370) майстром Дорінгом. Собор належить до Світової спадщини ЮНЕСКО та є єдиним храмом Вірменської апостольської церкви в Західній Україні. В радянський час Вірменський собор був закритий. В січні 2000 р. церкву повернули вірменській громаді, а 6 січня 2001 р. було звершено перше богослужіння. Цікаво, що 25 червня 2001 р. св. Папа Іван Павло II відвідав Вірменський кафедральний собор, віддаючи шану вірменам, які ще в 301 р. першими визнали християнство, як державну релігію за св. Григорія Просвітителя – хрестителя Вірменії. Християнство проповідувалося в Вірменії ще апостолами Юдою-Тадеєм та Вартоломеєм-Натанаїлом, котрі вважаються засновниками Вірменської церкви. Тому християнство у Вірменії є одним із найстарших.

Вірменська апостольська церква відзначає Різдво Христове і Хрещення Господнє 6 січня в один день під загальною назвою Богоявлення. Інтер’єр храму розписаний орнаментами, в яких використані типові вірменські мотиви.

Над вівтарною частиною знаходиться купол, де зображена Пресвята Трійця. На головному престолі розміщена ікона Богородиці з маленьким Ісусом. У вівтарній частині храму видно фреску із зображенням “Тайної вечері”.

Справа у соборі є величезна фреска, яка представляє “Розп’яття Ісуса Христа”, де Христос зображений не мучеником, а тріумфатором. Внизу біля Розп’яття Христового зображені вірменські і латинські єпископи, а також слуга Божий митрополит Андрей Шептицький. Ліворуч у храмі є унікальний розпис “Похорон Св. Оділона”, який представляє поховальну церемонію та духів, що беруть в ній участь, на чолі з абатом Майолем, попередником Оділона. Католицький святий Св. Оділон Клюнійський був абатом монастиря в Клюні, а його великою заслугою стало введення поняття Мир Божий, а також припинення міжусобиць в церковні свята і особливі періоди. Оділон багато разів виступав посередником і миротворцем у  конфліктах. Саме він ввів у обіг День усіх святих. 

У храмі є два бічні вівтарі. На правому вівтарі знаходиться ікона Григорія Просвітителя, а на лівому – ікона Божої Матері Кам’янецької. Під час вигнання вірмен турками з Кам’янця–Подільського, вірмени домоглися дозволу вивезення ікони з вірменського храму міста і перевезли її до львівського храму, в якому вона знаходиться по сьогоднішній день. В цьому році вірмени вшановують пам’ять 100-ліття геноциду вірмен в Османській імперії.

Відомий німецький релігієзнавець та філософ Макс Мюллер писав: “той, хто знає одну релігію, не знає жодної”. Тому все дається в порівнянні, коли краще пізнаємо чуже, то можемо глибше зрозуміти своє. Як навчає крилатий латинський вираз: “Qui bene distinguit, bene docet” – “Хто добре відрізняє, той добре пояснює”.

Джерело: http://www.vetuniver.lviv.ua

 

 

 


 

ОСВІТА

Незалежний замір знань

КОМЕНТАР

Олексій Гончарук, Прем'єр-міністр України

"Освіта – це перше, на чому ми маємо як країна зосередитися. Освіта, іновації і технології"

Зараз на сайті 1 користувач та 131 гість.

Користувачі на сайті

  • Redaktor