Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти»

З досвіду роботи бібліотекарів аграрних навчальних закладів

Бібліотекар! Це слово – повне сонячного змісту,

          За ним стоїть безмежний, мудрий світ...

          Бібліотекар! Скільки в слові змісту!

   21-22  вересня на базі Наукової  бібліотеки Вінницького національного аграрного університету відбувся семінар «Роль бібліотек вищих навчальних закладів у формування сучасного інформаційного середовища. Досвід, проблеми та перспективи» за участю директорів  Наукових бібліотек Вінницького, Сумського (Комликова Г.І.), Львівського (Пинда Л.А) національних аграрних університетів, Житомирського національного агроекологічного університету (Ігнатюк М.В.), Національного університету біоресурсів і природокористування України (Кіщак Т.С.), Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Гжицького та завідувачів бібліотек 30 аграрних коледжів та технікумів України.

Семінар відкрила директор Наукової бібліотеки Вінницького аграрного університету Кондратова Марина Володимирівна, яка наголосила, що саме бібліотека вищого навчального закладу є тією творчою лабораторією, від ресурсів та послуг якої безпосередньо залежить якість та зміст навчання й наукових досліджень.  Фонд бібліотеки на 1.01.2016 року налічує 219516 примірників, 45320 назв.  Щорічно бібліотека обслуговує понад 17 тисяч читачів. До структури бібліотеки входять такі структурні підрозділи: комплектування, зберігання, інформаційно-бібліографічний, обслуговування (4 читальні зали, 3 абонементи) та служба інформатизації. Штат бібліотеки налічує 30 працівників.

Бібліотека комплектується літературою з усіх галузей АПК, економіки, фінансів, а також з історії, права, природничих та гуманітарних наук тощо. Це навчальні посібники, монографії, методичні розробки викладачів нашого університету.

З 2001 року бібліотека розпочала автоматизацію бібліотечних процесів зі створення електронного каталогу. В бібліотеці сьогодні налічується 22 комп'ютери. З січня 2010 року бібліотека перейшла на власну автоматизовану систему управління «Софія», перевага якої в тому, що вона інтегрована в єдину мережу університету. Розроблено модулі для роботи з базою книг, аналітики, книговидачі, книгозабезпеченості та пошук для користувачів. У 2-х читальних залах та на 2-х абонементах організовано автоматизовані робочі місця видачі книг. Вступив у роботу репозиторій ВНАУ, який наповнює, серед інших, і бібліотека. У 2014 р. відкрито новий універсальний читальний зал з вільним доступом до фондів. Читальний зал має сучасний дизайн, відповідає сьогоднішнім вимогам користувачів. Тут обладнано комп'ютеризовані робочі місця, існує WI-FI зона, фонд об'єднав літературу з усіх галузей знань.

Колектив бібліотеки успішно виконує свої основні завдання, найважливіші з яких спрямовані на задоволення інформаційних, освітніх культурних, соціальних потреб студентів та співробітників.

З вітальним словом виступила проректор з виховної роботи та гуманітарної політики Спірідонова Любов Михайлівна, яка відмітила необхідність бібліотеки в навчальному закладі,а бібліотека Вінницького національного аграрного університету – це сучасний науковий, культурно-освітній, інформаційний центр, що забезпечує реалізацію потреб користувачів у одержанні найновішої інформації. 

Під час роботи семінару було розглянуто комплекс проблем, актуальних для розвитку бібліотечної справи: діяльність бібліотек в сучасних умовах,удосконалення форм і методів управління бібліотекою, впровадження нових інформаційних технологій у роботу бібліотеки та їх вплив на якість роботи бібліотеки, проблеми інформаційного супроводу аграрної освіти в інформаційному суспільстві, формування єдиного інформаційного простору бібліотек, сучасні принципи загальнодоступності і відкритості інформації, питання створення електронних бібліотек, наукометрії, сучасної бібліографії.

Заступник  директора з наукової роботи та інформатизації Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.. К.А.Тімірязєва Слотюк Г.М. поділилася досвідом як Вінницька ОУНБ ім.. К.А.Тімірязєва у 2011 році стала переможцем конкурсу «Начально-інноваційна бібліотека-2011» програми «Бібліоміст» з проектом «Вчимося створювати гармонію і успіх» та презентувала книгу «Дизайн Бібліотек». Мета проекту: поліпшення умов бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів бібліотеки через зібрання, узагальнення та популяризацію накопиченого досвіду з бібліотечної дизайну та апробація нових дизайнерських ідей.

В результаті активного впровадження новітніх інформаційних технологій останнього 10-ліття, наполегливої праці колективу, на сьогодні бібліотека має декілька Інтернет-ресурсів: офіційний сайт (http://www.library.vn.ua), електронний каталог, Вінницький інформаційний портал (http://irp.vn.ua), низку тематичних електронних баз даних, блоги, зокрема: відділу краєзнавства(http://krayvinnitsa.blogspot.com), науково-методичного «Бібліоконтинент Вінниччина» (http://metodvinnitsa.blogspot.com/), документів іноземними мовами «Вікно в Америку»(http://woavinnitsa.blogspot.com/), програми «Бібліоміст» – «Бібліомісток» (http://blog.library.vn.ua), для людей з особливими потребами (http://inva-gurt.blogspot.com/).   Вони систематично поповнюються новими записами, а користувачам надається необмежений доступ до інформаційних ресурсів та комп’ютерних технологій.

Учасники семінару мали змогу жваво поспілкуватися з питань створення, зберігання та використання бібліографічних електронних ресурсів та технології створення буктрейлера, які були представлені завідувачкою інформаційно-бібліографічного відділу  Шечук О.А. та головним бібліотекарем служби інформатизації та автоматизації бібліотечних процесів ВНАУ. Доповідачі говорили про те, що потрібно користувачів навчити активно використовувати сучасні інформаційні технології та програмні продукти. 

Директор наукової бібліотеки Житомирського національного агроекологічного університету Ігнатюк М. В., у складі делегації українських бібліотекарів, здійснила візит до Литовської Республіки. Організатори професійно-освітньої поїздки – Українська бібліотечна асоціація та Асоціація муніципальних публічних бібліотек Литовської Республіки.

Протягом тижня (7–13 червня 2016 р.) українська делегація відвідала бібліотеки Вільнюса, Клайпедського та Скуодаського районів, курортного міста Паланги, всього 14 бібліотек. Ключовий момент професійної поїздки – XV Бібліотечний зліт бібліотекарів Жемайтії, у якому взяли участь понад 300 осіб, у тому числі делегації з Латвії та України. Формат зльоту нетрадиційний: спортивні змагання та конкурси, музика, танці, співи, хороводи навколо вогнища, ночівля в наметах.

У Вільнюсі українські бібліотекарі відвідали бібліотеку Вільнюського університету– центр наукової комунікації та інформації, що є першою будовою Науково-дослідницької та підприємницької долини Саулетікіс.

Бібліотека оснащена новітніми інформаційними технологіями, місця обладнані для роботи і відпочинку не тільки для вчених, студентів, а й молодих сімей з дітьми. Відвідувачі в цій будівлі виняткового дизайну можуть перебувати цілодобово, сім днів на тиждень.

Для користувачів бібліотеки у читальному залі, аванзалі, ІТ-лабораторіях, семінарних залах обладнані 803 робочі місця, з них 165 – стаціонарних комп’ютеризованих. Студенти можуть працювати у кабінетах для групової чи індивідуальної роботи та  у приміщеннях, розрахованих на дітей. Можна забронювати собі особистий кабінет. Показовим є те, що зали цілодобово заповнені користувачами, а у гарячу пору – студенти інформують один одного про вільні місця через соціальні мережі.

Бібліотека обладнана широким спектром технологій: інформаційними терміналами, розумними дошками, 3-Dпринтерами та 3-Dсканерами, машинами автоматизованої видачі та повернення книг. Система транспортування книг складається з 450 м рельсів, які розташовані по всьому приміщенню, 45 контейнерів, 17 станцій. За допомогою машини самообслуговування користувачі можуть повернути книгу в будь-який час доби.

  Жвавий інтерес та масу запитань викликала доповідь директора Наукової бібліотеки Національного університету біоресурсів і природокористування України Кіщак Т.С. про  правила створення електронної бібліотеки, про її необхідність. Широкому і всебічному використанню бібліотечного фонду сприяє довідково-бібліографічний апарат: електронний, алфавітний, систематичний каталоги та картотеки. У науковій бібліотеці автоматизовані основні технологічні процеси. На сучасному етапі наукова бібліотека готується до переходу на видачу документів користувачам в автоматизованому режимі. Для ознайомлення першокурсників із бібліотекою згідно програми «Інформаційна культура» проводяться заняття щодо використання довідково-пошукового апарату бібліотеки (як традиційного, так і електронного каталогу). Інформаційно-масові заходи, що проводить наукова бібліотека, носять комплексний характер і присвячені актуальним проблемам університету. Щорічно організовується близько 180 масових заходів. З листопада 2008 року створено зал електронних ресурсів (ЗЕР). Основне його призначення – це надання співробітникам, аспірантам і магістрам університету додаткового доступу до локальних ресурсів університету, наукової бібліотеки та мережі Інтернет, а також як місце для самостійної роботи студентів магістратури. Зал електронних ресурсів було створено з метою залучення користувачів до сучасних інформаційних процесів і телекомунікацій та використання їх як інструменту для пошуку наукової інформації для здійснення власних наукових досліджень. Він уже став місцем для проведення ряду семінарів і тренінгів, у т.ч. з міжнародним та всеукраїнським статусом, для користувачів порталу AGORA, URAN та інших ресурсів доступу до наукових публікацій. Доступ для користувачів у цьому залі безкоштовний. Наукова бібліотека – це великий координаційний центр, який співпрацює з відокремленими підрозділами НУБіП України. Працівники наукової бібліотеки виконують методичну і наукову роботу, беруть участь у міжнародних, республіканських наукових конференціях, семінарах, тощо.

Впродовж обговорення питань плідної співпраці між структурними підрозділами виступила директор Наукової бібліотеки Сумського національного аграрного університету Комликова Г.І. завідувачка бібліотеки Путивльського коледжу Смірнова Ю.В. та завідувачка бібліотеки Глухівського агротехнічного інституту ім.. Ковпака Зуєва О.І. «Невід’ємною складовою сучасної бібліотеки є можливість обслуговувати віддалених користувачів, для яких ми пропонуємо віртуальні виставки, віртуальну довідкову службу, електронну доставку документів. У користувачів є можливість здійснювати пошук необхідних видань за розподіленим електронним каталогом, де представлені електронні каталоги нашої бібліотеки й усіх коледжів СНАУ та організований авторизований доступ до повнотекстових баз «Електронна бібліотека», «Фонд електронних документів» - з гордістю сказала директор бібліотеки Сумського НАУ. Дуже цікаво була представлена масова робота в бібліотеці  Путивльського коледжу- це і креативно оформлені виставки (виставка – подорож, виставка-меню виставка –настрій, тощо), проведення виховних годин,  літературно- музичних вечорів та  віталень.

Бібліотека Технологічно- промислового коледжу Вінницького НАУ в особі завідувачки Яхно В.О. та студентів коледжу представила для учасників семінару  музично – літературну композицю «Великий Сонцепоклонник», яка присвячена Дню народження М.Коцюбинського. Прозвучали у виконання студентів уривки з творів видатного письменника та невелички сценки до них. Кожен епізод супроводжувався класичною музикою. За допомогою мультимедійних засобів відображали уривки з фільмів та родинні світлини  сім’ї Коцюбинських. 

Бібліотекарі аграрних навчальних закладів відвідали літературно-меморіальний музей М. Коцюбинського, національний музей-садибу М. І. Пирогова й оглянули історичні місця обласного центру Вінниччини.

Наостанок хотілось би додати, що враховуючи сучасні тенденції розвитку бібліотек у світі, впровадження в діяльність бібліотек сучасних інформаційних технологій учасники семінару відмітили стрімку інтеграцію бібліотек навчальних закладів у світову інформаційну інфраструктуру.

Згідно з Указом Президента України № 471/ 98 від 14. 05. 1998 р., приходить до нас, бібліотекарів, професійне свято – Всеукраїнський день бібліотек, відзначення якого свідчить про глибоку повагу народу до скарбниць духовних надбань людства, зібрання інтелектуальних і культурних цінностей української нації, підкреслює історичну роль друкованого слова в житті суспільства.

Шановні колеги,  з професійним святом!!! Бажаємо творчості і натхнення, щастя, добробуту та любові Вам і Вашим родинам.

 

 


 

ОСВІТА

Незалежний замір знань

КОМЕНТАР

Олексій Гончарук, Прем'єр-міністр України

"Освіта – це перше, на чому ми маємо як країна зосередитися. Освіта, іновації і технології"

Зараз на сайті 1 користувач та 242 гостя.

Користувачі на сайті

  • Redaktor